Płatnicy techniczni z ułatwieniami w poborze podatku u źródła
Mechanizm „pay-and-refund” został do końca roku wyłączony wobec należności wypłacanych za pośrednictwem podmiotów prowadzących działalność maklerską, w tym banków. Chodzi m.in. o odsetki od papierów wartościowych.
1 lipca br. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania tzw. mechanizmu „pay-and-refund” (patrz ramka) w zakresie poboru podatku u źródła (WHT) do końca roku dla tzw. płatników technicznych, czyli podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze >patrz ramka.
Od 1 stycznia 2022 r. zmodyfikowany został mechanizm poboru podatku u źródła w zakresie należności przekraczających kwotę 2 mln zł, który w swoim pierwotnym kształcie – z uwagi na wielokrotne zawieszanie jego stosowania w drodze rozporządzeń wydawanych przez ministra finansów – aż do końca 2021 r. nie wszedł w pełni w życie. Od stycznia jednak, jeżeli łączna kwota należności wypłacanych zagranicznemu podmiotowi powiązanemu (w rozumieniu polskich regulacji o cenach transferowych) m.in. z tytułu dywidend oraz odsetek przekroczy kwotę 2 mln zł w ciągu roku, to płatnik zobowiązany jest do poboru podatku bez możliwości zastosowania zwolnienia lub nawet obniżonych stawek wynikających z przepisów szczególnych lub odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Mechanizm „pay-and-refund” nie musi być stosowany w dwóch przypadkach:
∑ po pierwsze, gdy płatnik złoży oświadczenie o posiadaniu stosownych dokumentów umożliwiających zastosowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta